Publikacja monografii w wydawnictwie z wykazu ministerialnego w 2025 roku

W Exante Wydawnictwo Naukowe możesz wydać monografię naukową autorską lub pod redakcją, odpowiednio stanowiącą rezultat pracy twórczej jednej osoby lub zespołu autorów, pokonferencyjną,  pracę promocyjną, np. rozprawę doktorską, ale też skrypt lub podręcznik.  W każdym wypadku publikacja musi mieć charakter naukowy i spełniać kryteria tego typu opracowań. Wydawcę uwzględniono w tzw. wykazie wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe. Oznacza to, że za wydanie monografii naukowej w naszym Wydawnictwie Autor uzyska 80 punktów MEiN, a za opublikowanie rozdziału w monografii naukowej wydanej przez Exante otrzyma 20 punktów MEiN (aktualnie MNiSW).

Unikatowy Identyfikator Wydawnictwa: 80500 (poziom I – 80 punktów).

[Podstawa punktacji: Komunikat Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22 lipca 2021 r. w sprawie wykazu wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe; Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 661)].

Opłata wydawnicza

Zwykle wydawnictwa na swoich stronach internetowych publikują jedynie poglądowe informacje na temat kosztów, jakie muszą ponieść w związku z rozpatrzeniem i opublikowaniem propozycji wydawniczej. Inna będzie wysokość nakładów koniecznych do zaangażowania w ramach procesu wydawniczego książki o objętości 150 stron, a inna w wypadku wydania publikacji 500-stronicowej. Na koszty ponoszone przez wydawcę wpływają też zasoby wykorzystywane podczas procesu wydawniczego. Należy je rozumieć szeroko − jako infrastrukturę, surowce, materiały, narzędzia, energię, wynagrodzenia osób zaangażowanych w powstanie książki i in.

Cennik i składowe ceny za wydanie monografii naukowej

Ostrożnie można przyjąć, że koszt opublikowania strony rozliczeniowej, który musi ponieść wydawca, wynosi od 30 do 45 złotych (nie wliczając w to druku książki).

Celem uzyskania informacji na temat kosztów, które wygeneruje wydanie konkretnego tytułu, w każdym wypadku należy kontaktować się z danym wydawnictwem, zwykle udostępniając propozycję wydawniczą lub podając wymagane przez wydawnictwo informacje, takiej jak: objętość tekstu, liczba elementów graficznych, cel publikacji (komercyjny, niekomercyjny), obecność elementów niestandardowych (np. wkładki, rozkładane mapy, nietypowy format publikacji, typ okładki − miękka czy twarda, szczególne życzenia), wydanie papierowe i/lub elektroniczne i wiele innych. Niektóre wydawnictwa na swoich stronach udostępniają formularze do pobrania, które należy wypełnić i przesłać na ich skrzynki e-mail, składając zapytanie dotyczące wydania książki.

Jak już wspomniano, na koszty ponoszone przez wydawcę w związku z publikacją książki wpływają przede wszystkim objętość planowanej do wydania publikacji i wykorzystywane w procesie wydawniczym zasoby. Wśród innych czynników wymienić należy:

  1. Wstępny przegląd (rozpatrzenie) propozycji wydawniczej.
  2. Badanie antyplagiatowe.
  3. Recenzja naukowa − zwykle wydawnictwa nie honorują recenzji naukowych dostarczonych z propozycją wydawniczą przez Autora, natomiast mogą zaaprobować recenzję zleconą przez inny podmiot. Z taką sytuacją spotykamy się w postępowaniach awansowych, np. postępowaniu w sprawie nadania stopnia doktora, w ramach którego to jednostka przeprowadzająca postępowanie (dawniej przewód doktorski) zleca wykonanie recenzji naukowej. Innymi słowy: może zaistnieć możliwość wykorzystania na cele wydania książki recenzji naukowej przygotowanej w postępowaniu w sprawie nadania stopnia doktora, zwykle pod pewnymi warunkami (np. uzyskanie zgody recenzenta na wykorzystanie recenzji w procesie wydawniczym, złożenie przez autora oświadczenia potwierdzającego skorygowanie tekstu rozprawy zgodnie z uwagami recenzentów i in.). Kolejna okoliczność dotyczy np. wydania monografii naukowej jako elementu (etapu) jakiegoś projektu, na realizację którego Autor otrzymał środki (finansowanie lub dofinansowanie). Zwykle dokumentacja projektowa, określająca warunki przeprowadzenia i rozliczenia takiego przedsięwzięcia, zawiera konkretne wytyczne dotyczące publikacji naukowej, w tym określa, w jaki sposób podmiot realizujący projekt powinien nawiązać współpracę z recenzentami i ilu ich powinno być. 
  4. Opracowanie redakcyjne i korekta językowa − w ramach realizowanego procesu publikacyjnego wydawca zapewnia zwykle redakcję i korektę (językową, merytoryczną – stanowiącą uzupełnienie recenzji naukowej, statystyczną, techniczną i in.). Redakcja i korekta tekstu to jeden ze szczególnie czasochłonnych etapów wydania książki. W każdym wypadku pierwsza korekta powinna być przeprowadzona w dokumencie Microsoft Word (w trybie śledzenia zmian). Kolejna korekta powinna mieć miejsce przed składem tekstu,  a ostatnia po składzie. Osobny etap to rewizja wydawnicza mająca miejsce już w pliku po składzie – pozwala na wychwycenie wszystkich pozostałych błędów (pominiętych z jakichś względów na poprzednich etapach prac wydawniczych i tych wynikających ze składu książki).
  5. Opracowanie graficzne i skład tekstu – na tym etapie szczególnie ważne jest – na co zwrócono już uwagę wyżej, ale warto to wyraźnie podkreślić – aby do składu trafił tekst po gruntownej korekcie w dokumencie Word. Profesjonalny skład wykonuje się w przeznaczonych do tej czynności programach, które pozwalają rzetelnie przygotować pliki produkcyjne (czyli te, które trafiają do drukarni), a więc ich wykorzystanie usprawnia etap złożenia zamówienia na druk i współpracę z drukarniami. Te ostatnie często na swoich stronach internetowych udostępniają instrukcje przygotowania plików do druku. Wykorzystanie w procesie wydawniczym specjalistycznego oprogramowania i umiejętna jego obsługa umożliwiają spełnienie tych kryteriów. 
  6. Nadanie numeru ISBN (dla wersji papierowej i elektronicznej). 
  7. Przygotowanie wersji elektronicznej monografii naukowej. 
  8. Obsługa druku, nakładu i ewentualnej dystrybucji (złożenie zamówienia w drukarni, odbiór nakładu paczki „lekkie” lub przesyłka paletowa, magazynowanie, koszty dostaw, rozliczenie sprzedaży i in.).
  9. Obsługa wydawnicza oraz rozliczeniowa Autora i osób zaangażowanych w proces wydawniczy – czas potrzebny na kontakt telefoniczny, e-mailowy; sporządzenie dokumentów wykorzystywanych w procesie wydawniczym: umowa wydawnicza, umowy z osobami uczestniczącymi w wydaniu książki, np. recenzentem, oświadczenia dla recenzenta, redaktora, autorów czy współautorów, dokumenty rozliczeniowe (np. ZUS RUD, PIT 11, PIT 4, rachunki i in.); ewentualne porady prawne; obsługa wynagrodzeń, w tym z praw majątkowych autora i recenzenta; rozliczenie sprzedaży książki – jednorazowe lub miesięczne, kwartalne, półroczne czy roczne.

Kto finansuje proces wydawniczy (wydanie książki)?

Tyle różnych modeli wydawniczych, ile wydawnictw. Część z nich finansuje wydanie książki Autora. W innych podmiotach oczekiwane jest pełne lub częściowe finansowanie po stronie jej twórcy. Z jednej strony, jeżeli wydawca dostrzega duży potencjał sprzedażowy książki i dysponuje środkami finansowymi, będzie skłonny zainwestować w dany tytuł, licząc na zysk. Z drugiej strony nie oznacza to, że wydawca oczekujący pełnego finansowania wydania książki przez Autora (czy jedynie częściowego) nie dostrzega szansy na sprzedaż książki (a co najmniej duże zainteresowanie wersją elektroniczną, nawet darmową, która przecież jest jego wizytówką marketingową). Niekiedy okazuje się, że po wydaniu książki nie cieszy się ona zainteresowaniem lub jest ono jedynie okresowe. Warto pamiętać, że jeżeli to wydawca pokrywa koszty wydania publikacji, to zwykle w umowie wydawniczej autor przekazuje na rzecz wydawcy prawa majątkowe do tytułu (bez wynagrodzenia autorskiego lub za niskie honorarium autorskie). I odwrotnie, jeżeli autor partycypuje w kosztach wydania książki, zwykle może liczyć na wypłatę wynagrodzenia autorskiego.

Wniosek

Na cenę wydania książki składają się koszty szeregu czynności i zasobów, które należy zaangażować w proces wydawniczy. Wydawcy ponoszą wydatki wydawnicze już na etapie rozpatrzenia publikacji, największe z kolei w trakcie wydania książki. Kapitałochłonne (rzeczowo, finansowo, czasowo) są również czynności wydawnicze wykonywane po wydaniu publikacji. To wszystko składa się na koszt ogólny, jaki musi ponieść wydawca, publikując Twoje dzieło.

error: Treść jest chroniona.