Ruszam…

Do miejsca prelekcji należy podejść wolnym krokiem lub zdecydowanym i szybkim. Wiele zależy od lokalizacji miejsca siedzącego prelegenta. Zwykle konferencje ekonomiczne, finansowe i inne organizowane są tak, że przestrzeń wystąpienia prelegenta zagospodarowana jest w jednym z „rogów” lub boków sali konferencyjnej tak, aby nie zasłaniał on ekranu projekcyjnego. Przed rozpoczęciem mówienia należy ogarnąć słuchaczy wzrokiem.

Dłonie, ręce, stopy

W trakcie wystąpienia ręce wypada ułożyć w następujące sposoby:

  1. swobodnie wzdłuż ciała (o ile jest to możliwe),
  2. jedna ręka ugięta lekko na wysokości pasa, druga spoczywa swobodnie wzdłuż ciała,
  3. lekko ugięte obie ręce i złożone luźno dłonie na wysokości pasa-bioder.

konferencje ekonomiczne 2016Dobrze odbierane jest akcentowanie ważnych treści za pośrednictwem odpowiednich gestów. Wykonuje się je zwykle w czasie pauzy. Szczególnego znaczenia w trakcie prelekcji nabierają gesty dłońmi i rękoma. Dłoń w trakcie wykonywania gestu powinna być delikatnie zgięta, a palce lekko rozstawione. Taki układ dłoni identyfikuje się z akceptacją i dawaniem. Potwierdzenie niewerbalne danej części wypowiedzi można uzyskać poprzez ruch ręki w górę bądź do siebie. Zaprzeczenie – odwrotnie, w dół lub od siebie.

Prelekcja z reguły trwa do 15-20 minut. Osoby z dobrą kondycją i zdrowiem nie czują się po wystąpieniu wyczerpane fizycznie. Istnieje jednak grupa prelegentów, dla których wystąpienie trwające około kwadrans może być męczące – z wielu powodów. Prelekcja na konferencji naukowej będzie przyjemniejsza, gdy ciężar ciała rozłoży się równomiernie na obie nogi. Umożliwi to stanie na całych stopach. Żeby postawa wyglądała bardziej naturalnie, warto ugiąć nogi w kolanach. Wrażenie pewności uzyskamy poprzez rozstawienie stóp w odległości 10-15 cm od siebie.

Szacunek i dezaprobata

Odpowiednimi gestami można również wyrazić akceptacja, dezaprobatę, sympatię. Gdy zadaje nam pytanie osoba o wyższym statusie, wypada złączyć pięty. Zbyt szerokie rozstawienie stóp w tych okolicznościach to jednoznaczny komunikat pragnienia zajęcia większej ilości przestrzeni oraz poszerzenia swojego zakresu działania, a te pragnienia są znamienne dla autorytatywności i arogancji. Efekt „skromnego prelegenta” uzyskamy z kolei poprzez powolne, delikatne i ograniczone gesty.

Dodaj komentarz

Ta strona wykorzystuje ciasteczka. Ciasteczka wykorzystywane są wyłącznie do zachowania preferencji użytkownika. W celach statystycznych w witrynie zainstalowano Google Analytics. Celem wypisania się ze śledzenia, czyli zablokowanie zbierania danych przez Google Analytics, należy zainstalować w przeglądarce internetowej dodatek do przeglądarki blokujący Google Analytics. Do pobrania łącznie z instrukcją instalacji tu: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout