Rola emocji w prezentacji referatu

Fundamentalne cele przemówienia stanowią prezentacja poglądów i wpływanie na audytorium. Od­czyt natomiast sprowadza się do informowania i wyjaśniania. Bazą przemówienia są głównie emocje i uczucia adresatów. Jednocześnie celem autora referatu  jest poszerzenie wiedzy słuchaczy. Konferencja naukowa jest bowiem w pierwszej kolejności ukierunkowana na dzielenie się wiedzą. Stosowanie do tych zadań używa się mimiki, gestów i wielu innych sposobów pozwalających na efektywną ekspresję.

Technika oddychania w trakcie referowania

konferencja naukowa 2016Konferencja naukowa to wydarzenie podczas którego warto szczególnie mocno skoncentrować się na kontroli własnych komunikatów niewerbalnych. Zasadniczym regulatorem komunikacji niewerbalnej, bardzo często używanym w sposób niewłaściwy, jest oddychanie. Oddychając prawidłowo, nadawca komunikatu (w tym przypadku prelegent) ma szanse na budowanie dłuższych zdań na jednym oddechu. Zwiększa się tym samym jego świadomość wdechu i wydechu. Gdy w trakcie wdychania powietrza klatka piersiowa unosi się, to jej ciężar spoczywa na płucach. W rezultacie, w trakcie referowania tematu  pomiędzy więzadłami głosowymi przepływa większa ilość powietrza niż ta, która jest niezbędna do wydania dźwięku. Ta zbyt duża ilość przepływającego powietrza odpowiada za efekt zachrypnięcia, wysuszania więzadeł głoso­wych, uczucia pragnienia, braku powietrza, nieprawidłowego wymawiania końcówek i wreszcie błędnego akcentowania. Wszystkie te trudności eliminuje oddychanie przeponą, tzw. oddychanie „na przeponie”. Przepona odgrywa bardzo dużą rolę w synchronizacji proce­sów mowy i oddychania.

O tym, czy potrafisz oddychać przeponą możesz przekonać się kładąc ręce na podbrzuszu. Kolejny krok to nabranie powietrza i sprawdzenie, czy przy wdechu brzuch i boki unoszą się przy jednoczesnym bezruchu klatki piersiowej. Celem wzmocnienia pomocniczych mięśni oddechowych, należy wstrzymać oddech i podczas mówienia lek­ko napinać muskulaturę brzucha. Początkowo ćwiczenie to stanowi duży wysiłek dla mięśni brzucha. Niekiedy w trakcie wykonywania tego ćwiczenia głos może „wibrować”. Praktyka czyni mistrza i w miarę powtarzania kolejnych sesji treningowych niedogodności te zanikają, a samo oddychanie „na przeponie” staje się łatwe. W rezultacie, głos jest mocniejszy, dźwięczniejszy, czystszy i silniejszy. Narządy mowy są również mniej narażone na nadwyrężenie.

Ta strona wykorzystuje ciasteczka. Ciasteczka wykorzystywane są wyłącznie do zachowania preferencji użytkownika. W celach statystycznych w witrynie zainstalowano Google Analytics. Celem wypisania się ze śledzenia, czyli zablokowanie zbierania danych przez Google Analytics, należy zainstalować w przeglądarce internetowej dodatek do przeglądarki blokujący Google Analytics. Do pobrania łącznie z instrukcją instalacji tu: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout